Gölbaşında 19 Mayıs coşkuyla kutlandı

Adıyaman'ın Gölbaşı ilçesinde 19 Mayıs Atatürk'ü anma gençlik ve Spor Bayramı coşkuyla kutlandı.

Gölbaşında 19 Mayıs coşkuyla kutlandı

Adıyaman'ın Gölbaşı ilçesinde 19 Mayıs Atatürk'ü anma gençlik ve Spor Bayramı coşkuyla kutlandı.

 

Gölbaşı mimar Sinan ortaokulu bahçesinde düzenlenen kutlama programı istiklal marşının okunması ve çelenk sunumu ile Açılış konuşmasını yapan Kaymakam Tarık Buğra Seyhan "Milletimizin tüm onur ve asaletiyle Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün rehberliğinde tarih sahnesinde bir defa daha şaha kalkışının başlangıcı 19 Mayıs 1919 tarihidir. Büitün umutlarıin tükenmeye başladığı bir dönemde Mustafa Kemal Atatürk'ün, Türk Mileti için bağımlı yaşamaktansa ölmek daha iyidir' diyerek Samsun'a çikmas, bağımsızlıik ve özgürlük mücadelemizin de başlangıcı olmuştur. Bu tarih ile birlikte Türk Milleti, kendi makus talihini tersine döndürmeye başlayarak, esaret altinda var olunamayacağını ve kutsal vatan topraklarımızın ilelebet işgal edilemeyeceğini tüm dünyaya haykırmıştır.

Kurtuluş Savaşı bu destanın adı, Mustafa Kemal Atatürk'ün önderliğindeki Türkiye Büyük

Millet Meclisi de bu destanı yaşatan milletin kalbidir. 19 Mayıs 1919 da Samsun'dan yakılan özgürlük ateşi, Türkiye Büyük Millet Meclisi' nin

açlmasıyla birlikte kısa sürede dalga dalga tüm yurda yayılmıştır. Bugünkü mevcudiyetimizi ve

Özgürlüğümüzü o günlere borçluyuz. Temelleri yine o günlerde Mustafa Kemal Atatürk tarafından atılan "milli egemenlik" ilkesi ile birliğimiz ve bütünlüğümüz sağlanarak, çarenin ancak millette olduğu tescillenmiştir.

Bugün de vazgeçilmez güç kaynağımız millet iradesidir. Bunun yaşatılmasi için hepimize ve

Özellikle de Atatürk'ün 19 Mayıs'i armağan ettiği gençlere büyük görevler düşmektedir.

Sevgili gençler,

Binlerce sehit vererek, sikıntı ve yokluklar içinde, büyük özverilerle kurulan Türkiye

Cumhuriyeti sizlere emanettir. Bu değerli emaneti yaşatmak ve sonsuza kadar korumak,

gelecek kuşaklara en iyi şekilde aktarmak, en başta gelen görev ve sorumluluğunuzdur.

Yakın bir gelecekte ülke yönetiminde söz sahibi olacak ve Türkiye Cumhuriyeti'ni omuzlarını da yükselteceksiniz. Ülkemizi, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün gösterdiği

çağdaş medeniyet seviyesine sizler taşıyacaksınız. Sevgi, saygı, hoşgörü ve uzlaşma ortamı içinde üstesinden gelinemeyecek bir sorunun bulunmadığını unutmamamız gerekir. Birlik ve bütünlüğümüze yönelik her türlü saldırı veya tehdit karşısında daha fazla kenetlenerek hiç bir kimsenin, hangi amaçla ve ne şekilde olursa olsun, huzur ve güvenliğimizi bozmasına fırsat vermemeliyiz."dedi. Daha sonra 19 Mayıs kutlamaları kapsamında düzenlenen çeşitli yarışmalarda dereceye giren öğrencilere ödülleri ilce protokolü tarafından verildi.

Programa kaymakam Tarık Buğra Seyhan, Belediye Başkanı İskender Yıldırım, kamu yöneticileri,stk temsilcileri ve öğrenciler katıldı.